DENNÁ PONUKA, KURZY & VÝSLEDKOVÝ SERVIS

 

...KOCKY SÚ HODENÉ

 

 


Platba____Platba


POVEDZ PRIATEĽOVI

DARUJTE...

 

Livescore.inAko tipovať - Value betting

Podľa tipujúcich existuje mnoho metód, ako byť celkovo v pluse. Dlhodobo však môže fungovať len jeden spôsob. Počuli ste už o stávkovaní na hodnotné kurzy? Prečítajte si náš článok, naučíme vás, ako na to.

Úvod – čo je kurz

Ako prvé by sme si mali zodpovedať otázku, čo je to vlastne kurz. Kurz je číslo ktoré vyjadruje obrátenú pravdepodobnosť danej udalosti. Čiže pokiaľ je na víťazstvo Barcelony proti Realu Madrid kurz 2.00 to znamená, že Barcelona má 50% šancu na výhru. % vyjadrenie dostaneme jednoduchým výpočtom p=1/kurz. Toto tvrdenie by bolo ale úplne pravdivé len vtedy, pokiaľ by kurzy neobsahovali žiaden overround. (maržu)

Čo je to overround?

Z matematického pohľadu musí byť súčet pravdepodobností vždy 1.00 alebo 100%. Pokiaľ by stávková kancelária vypísala kurzy férovo pre obe strany, tak súčet všetkých možných pravdepodobností by bol podľa vzťahu p = 1/ kurz práve 1.00. V praxi je však tento súčet vždy vyšší a to zaručuje stávkovej kancelárii aby dosahovala z dlhodobého hľadiska zisk. Súčtu pravdepodobností z jednej udalosti, ktoré prevyšujú 100% sa hovorí ‘overround’. Opakom je ‘overbroke’. Pri takejto situácii by klient po uzavretí stávok na všetky príležitosti bol v istom zisku (jeho prehry by boli nižšie ako výhry).

Overround = ( 1/k+ 1/k+ 1/k … )*100

Overround nie je fixovaný a môže sa meniť podľa času a podľa rizika. Napríklad pri menej známej futbalovej lige. Pri tenisových ITF turnajoch sa môže overround vyšplhať až na viac ako 115%.

Čo je to value betting?

Value betting je vlastne stávkovanie na hodnotné kurzy. Určiť hodnotu v kurze je možné dvomi spôsobmi :

a) Využívať silu vysoko likvidných stávkových kancelárií

Tieto spoločnosti pracujú s vysokou hladinou a ich limity sú neporovnateľne vyššie ako u iných (menších stávkových kancelárií). Tým, že poskytujú veľkú likviditu, lákajú rozumných tipujúcich, ktorých bank je tak veľký, že iný bookmaker by im tak vysoký vklad neprijal, a tak im neostáva nič iné, len si počkať kedy takáto stávková kancelária kurz vypíše. Je preto veľmi rozumné sledovať pohyby v takýchto stávkovkách a porovnávať ich napríklad so spiacimi. Pokiaľ je kurz v spiacej stávkovej kanelárii vyšší než vo vysoko likvidnej – napr. Pinnaclesports, váš kurz je skoro s isototou VALUE.

b) Využívať silu burzy Betfair

Terminológia v skratke : BACK – nákup, LAY - predaj

Na burze Betfair kurzy niesú vypisované žiadnou stávkovou kanceláriou, ale samotnými užívatelmi. Tieto kurzy preto neobsahujú skoro žiaden overround. Kurz v strede medzi BACK – LAY sa považuje za férový kurz, pokiaľ je trh dostatočne likvidný. Za likvidný trh sa považuje taký, ktorý má vyplnené pri všetkých možnostiach kurzy back a lay. V podstate platí, že všetky porovnávané kurzy s burzou Betfair, ktoré sú nad kurz LAY sú value.

Ďalej si povieme viac ako vypočítať value, ako vypočítať optimálnu výšku vkladu a či je výhodnejšie tipovať kombinované stávky.

Vyššie v príspevku sme si povedali, čo je to kurz, overround, čo je to value betting, a ako zistiť či je kurz hodnotný. Teraz si vysvetlíme viac a naučíme sa ako si vypočítať value, optimálnu výšku vkladu a či je výhodnejšie podávať kombinované alebo sólo stávky.

Ako si vypočítať value?

Value je matematická výhoda stávky k investícii. Na tento výpočet potrebujeme poznať kurz, ktorý ideme vsadiť a fér kurz, ktorý si vyvodíme z metód popísaných v prvom našom článku.

Value = (Trhový kurz – 1) / ( Férový kurz – 1) – 1

Čiže pokiaľ by bol férový kurz 1,50 a kurz v našej stávkovej kancelárii je na úrovni 1,60 tak jeho hodnotu si vypočítame nasledovne ( 1.6-1 ) / ( 1.5-1 ) -1 = 20% Každý kladný výsledok hovorí že v kurze vidíme hodnotu.

Kellyho rovnica (alebo ako si vypočítať optimálnu výšku vkladu)

Úspešný tipujúci potrebuje na to, aby jeho bank rástol v čase, okrem chybného kurzu udalosti aj chybne nastavený limit. Stávky neuzatvára pocitovo, ale podľa vzniknutej chyby. Na tento výpočet používa vzťah, ktorý popisuje Kellyho rovnica. Premenná p je pravdepodobnosť udalosti – obrátený férový kurz (pozri „Čo je kurz“ vyššie). 

Vklad = p – (1 – p) / (kurz – 1)

Vzorec určuje percento aktuálneho banku, ktoré je potrebné vsadiť pre jeho optimálny rast. Kellyho vzorec zohľadňuje absolútnu pravdepodobnosť udalosti a podľa toho upravuje výšku vkladu.

Sólo stávky vs. Akumulátor

Navzdory tomu, že pri Akumulovaných stávkach (2 a viac tipov na jednom tikete) sa vyskytuje vyšší overround a bežný tipujúci prehráva v dlhodobom merítku viac ako pri sólo stávkach, niektorí tipujúci vyhľadávajú práve takéto druhy stávok. Prečo je tomu tak?

Šance na výhru pri 2 a viac udalostí na jednom tikete sú vždy menšie ako pri sólo stávkach, ale spočiatku nie je zrejmé či dlhodobý výnos bude pri kombinovaných stávkach vyšší ako pri sólo tipoch. Všetko záleží na tom, akú výhodu (kurz ponížený o isté percento voči férovému kurzu) má stávková kancelária nad tipujúcim, a koľko mu bude umožnené na takúto stávku vsadiť.

Pokiaľ tipujúci stávkuje na zlé kurzy – ktoré sú pod férovou hranicou (pod kurzom Lay na stávkovej burze Betfair), tak je jedno či bude stávkovať sólo, duo alebo akumulátor – vždy bude v dlhodobom merítku prehrávať, a na akumulátoroch bude prehrávať ešte väčší %-tuálny obnos. 

Naopak tipujúci, ktorý vsádza dlhodobo výhodné kurzy, bude mať výhry z akumulátorov vyššie ako je tomu pri sólo stávkach. Pri sólo stávkach profit je úmerný marži, a stúpa lineárne. Pri stávkach kde sú 2 tipy na tikete profit je úmerný jej mocnine.

Profit pri value sólo stávkach : y = 200x – 100

Profit pri value duo stávkach : y = 400x2 – 100

Profit pri value trio stávkach : y = 800x3 – 100

Záver

Po prečítaní tohoto článku, by mal tipujúci aspoň z časti pochopiť čo je to kurz, ako si vypočítame % pravdepodobnosť danej udalosti, ďalej by mal rozumieť slovám overround a overbroke, taktiež ako využívať silu likvidných stávkových kancelárií a burzy Betfair. Mal by si sám vedieť vypočítať Value a aký vklad z banku je potrebné vsadiť, aby zachoval maximalizáciu zisku. Taktiež by mal pochopiť výhodám kombinovaných stávok oproti sólo stávkam.

 

5.3.2016

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

miro [88.212.40.*]

07.03.2016 18:12

OK

zaujimavé...

ODPOVEDAŤ

MjMwNjQ